• Wszystko o akordeonie

  • Wywiady

  • Relacje z koncertów

  • Recenzje płyt

  • Sprzęt

Polski Portal Akordeonowy

akordeon.pl

III Krakowski Festiwal Akordeonowy
9-16 października 2016 w Krakowie i Nowym Sączu


   III Krakowski Festiwal Akordeonowy jest w założeniu międzynarodowym i ogólnopolskim świętem muzyki akordeonowej w jej wszelkich przejawach. Akordeon to instrument niezwykły, wielowymiarowy, obecny we wszystkich nurtach i stylach, w muzyce klasycznej i współczesnej. Festiwal jest miejscem spotkań artystów z całego świata, przestrzenią wymiany doświadczeń kilku pokoleń muzyków.
   Prócz koncertów wykonawców i kompozytorów z różnych pokoleń w różnych gatunkach muzycznych, w ramach festiwalu przewidzianych jest wiele wydarzeń towarzyszących związanych z akordeonem. Będą to warsztaty, prezentacje, panel dyskusyjny, wystawa fotografii i dzień filmowy wraz z galą konkursu filmowego oraz zwiedzanie skansenu.
   Festiwal prezentuje wiele gatunków muzycznych: muzykę klasyczną, muzykę współczesną, muzykę nową – prawykonania światowe, muzykę improwizowaną, muzykę wokalno-akordeonową, muzykę klezmerską, muzykę jazzowo-­folkową, muzykę etniczną, world music.

Organizatorem wydarzenia jest FUNDACJA ART FORUM, pomysłodawcą Bożena Boba-Dyga.


Podczas festiwalu odbędzie się 8 wydarzeń:

1. Niedziela, 9.10.2016

Koncert inauguracyjny – Małopolski Ogród Sztuki:

- 17.00 „O akordeonie i nie tylko...”
dyskusja panelowa z artystami festiwalowymi – Pauza In Garden.

­ 18.00 "Folk&Roll"
Zagan Acoustic: Paweł Zagańczyk ­ akordeon, Andrzej Wojciechowski ­ klarnet, Jarosław Stokowski ­ kontrabas, Joachim Łuczak ­ skrzypce.
Kompozycje polskich twórców inspirowane polskim i światowym folkiem z elementami jazzu specjalnie napisane dla zespołu i zawarte na płycie "Folk and Roll".

-19.30 „Tradycja i nowoczesność – przestrzenie przyszłości”.
Grażyna Auguścik –wokal, Jarosław Bester – akordeon.
Autorskie opracowania polskiej muzyki – aranżacje utworów Fryderyka Chopina, muzyki ludowej – utwory ze zbiorów Krzysztofa Kolberga, autorska muzyka improwizowana w stylu jazzowo - folkowym w oparciu o brzmienia klasyczne i akcent bałkański.


2. Poniedziałek, 10.10.2016

  Akordeonowy Dzień Filmowy – Krakowskie Centrum Kinowe ARS:

- 13.00, 15.00, 17.00 - seanse filmów z muzyką akordeonową.

- 19.00 Gala konkursu filmowego na filmy krótkometrażowe do muzyki akordeonowej pt. „Uchwyć to co nieuchwytne” w dwóch kategoriach: film artystyczny i spot reklamowy festiwalu. Przegląd filmów nagrodzonych, wręczenie nagród laureatom i wyróżnionym.

- 20.30  Koncert - wykonanie muzyki improwizowanej do filmu niemego „Brzdąc” Charlesa Chaplina:
Maciej Zimka - akordeon i Wiesław Ochwat – akordeon, sala Reduta.


3. Wtorek, 11.10.2016

- 18.00 Koncert prawykonań utworów akordeonowych – Państwowa Szkoła Muzyczna II ST:

Wykonawcy: Blanka Dembosz – sopran, Bożena Boba-Dyga – sopran (partytura graficzna) Wiesław Ochwat - akordeon, Maciej Zimka - akordeon,  Kazimierz Pyzik - kontrabas, wiola da Gamba.
Koncert utworów polskich kompozytorów, w tym tych, które zostały specjalnie napisane na festiwal - prawykonanie światowe. Kompozycje Juliana Gołosza, Jakuba Gucika, Kamila Kruka, Michała Lazara, Piotra Peszata, Szymona Stanisława Strzelca, Macieja Zimki i Partytura graficzna Kazimierza Pyzika.


4. Środa 12.10.2016

-18.00 „Akordeon solo. Tradycja i awangarda” – Dworek Białoprądnicki:

Wiesław Ochwat – akordeon
Grzegorz Palus – akordeon
W programie m.in.: Wacław z Szamotuł, Jean Philippe Rameau, Domenico Scarlatti, Morys Moszkowski, Władimir Zołotariew, Sofia Gubajdulina, Krzysztof Olczak, Paweł Janas, Maciej Zimka.

5. Czwartek 13.10.2016:

-10.00 – 16.00 Warsztaty akordeonowe w Państwowej Szkole Muzycznej II ST –
Warsztaty akordeonowe i plastyczno-muzyczne  pt. ”Plazyka”– muzyki improwizowanej do partytur graficznych dla dzieci, młodzieży i studentów ze szkół I i II stopnia oraz uczelni muzycznych (prowadzenie – Maciej Frąckiewicz, Wiesław Ochwat, Bożena Boba-Dyga & Maciej Zimka).

Koncerty muzyki poważnej w Kościele pw. św. Marcina:
- 18.00 „Fa caldo – kompozycja Wojciecha Widłaka, wykonanie: Arkadiusz Bialic - organy, Wiesław Ochwat –akordeon, Maciej Zimka -akordeon.

-18.15 „AkordeoNowy portret Jana Sebastiana Bacha”
Duo Accosphere – Alena Budzinakova & Grzegorz Palus - duet akordeonowy i Airis Quartet - kwartet smyczkowy: Aleksandra Czajor - I skrzypce, Grażyna Zubik - II skrzypce, Natalia Warzecha-Karkus – altówka, Julia Kotarba – wiolonczela.

-19.30  „Miech i struna – walka czy synteza?”
Maciej Frąckiewicz – akordeon, Łukasz Kuropaczewski –gitara.
Utwory muzyki klasycznej, m.in.: L. Boccherini, A. Schnitke, H.M. Górecki


6. Piątek, 14. 10. 2016

EThNO Love - Koncert wokalno-akordeonowy – ALCHEMIA:

18.00 ­ EThNO Love – akordeon - i nie tylko – w muzyce rozrywkowej
Magda Brudzińska Trio (Magda Brudzińska ­ wokal i altówka, Jacek Kopiec ­ akordeon, Piotr    Południak ­ kontrabas)
Autorskie opracowania muzyki klezmerskiej, bałkańskiej i romskiej.

19.30 ­ Urbanstorm
Kwartet "Labyrinth" (Ukraina): Korsun Mykhailo ­ domra, Andriy Kuz ­ domra, Yevgeniy   Gryban - akordeon, Sergiy Nefedov ­ kontrabas, bałałajka.
Utwory ukraińskiej muzyki etnicznej.

17.00 - Wernisaż wystawy fotograficznej „Akordeoniści w akcji”.
Autorzy fotografii: Marta Mazurkiewicz - Stefańczyk, Kaja Szkodlarska, Krzysztof „Pingwin” Jamrozik, Grzegorz Olszewski.


7. Sobota, 15.10.2016

Dzień akordeonowy w Miasteczku Galicyjskim i Sądeckim Parku Etnograficznym
w Nowym Sączu:

- 10.00 - 13.00 warsztaty akordeonowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych z artystami festiwalowymi - Wiesław Ochwat, Grzegorz Palus.

- 13.30 zwiedzanie Miasteczka Galicyjskiego oraz skansenu

- 15.00 „Ukraińskie brzmienie”.
Koncert w cerkwi greckokatolickiej na terenie skansenu:  
Kwartet Labirynt: Yevgeniy Gryban – akordeon, Korsun Mykhailo ­ domra,
                              Andriy Kuz ­ domra, Sergiy Nefedov ­ kontrabas, bałałajka,
W programie m.in.: A. Vivaldi, J.S. Bach, kompozytorzy ukraińscy, muzyka cerkiewna.

- 17.00 „Gra kolorów i charakterów - wiolonczela i akordeon”.
Koncert w kościele ewangelickim na terenie skansenu:
Duo Ardente: Maciej Zimka - akordeon, Aleksandra Lelek – wiolonczela,
W programie m.in.: J. S. Bach, Z. Bargielski, S. Gubaidulina, A.F. Servais, A. Piazzolla.


8. Niedziela, 16.10.2016

Koncert finałowy – muzyka improwizowana CRICOTECA:

- 18.00  - Sonorist Variations.                                                                                                Piotr Orzechowski "Pianohooligan" & Jacek Kopiec.
Autorski program improwizowanych wariacji sonorystycznych w opracowaniu na rhodes i akordeon.
­ 19.30 – Muzyka Sfer
Olga Szwajgier (głos, teksty), Bożena Boba­Dyga (reżyseria, głos), Justyna Danczowska, Blanka Dembosz, Anna Widlarz, Marcin Gruba, Adrian Set­Pawęza ­ głosy, Maciej Zimka ­ akordeon, Marek Chołoniewski – elektronika, Aleksandra Bożek-Muszyńska - taniec, Maria Wojciechowska – videoart
Performance - mikrotonowe wielogłosowe improwizacje z udziałem akordeonu, instrumentów elektronicznych, mis, gongów, perkusjonaliów, tańca i videoartu.


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

Patronat honorowy: Jacek Krupa – Marszałek Województwa Małopolskiego
Patronat honorowy: Prezydent Miasta Krakowa