• Wszystko o akordeonie

  • Wywiady

  • Relacje z koncertów

  • Recenzje płyt

  • Sprzęt

Polski Portal Akordeonowy

www.akordeon.pl

I. FORUM GITARY I AKORDEONU

 

 

4 marca 2012 r. w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku odbyło się I Forum Gitary i Akordeonu zatytułowane ,,Historia, teraźniejszość i perspektywy''. Za całokształt merytoryczny odpowiedzialna była prof. Elżbieta Rosińska – kierownik Katedry Organów, Klawesynu, Akordeonu i Gitary gdańskiej uczelni. Rozpoczynająca forum sesja naukowa, przyciągnęła liczną grupę słuchaczy. Wśród nich studenci i absolwenci gdańskiej uczelni oraz pedagodzy szkół muzycznych w regionie.


Historię klasy gitary i akordeonu w Akademii Muzycznej w Gdańsku nakreślili: Monika Dżula–Radkiewicz oraz Paweł Zagańczyk – asystenci tejże uczelni. Sylwetkę Giulio Regondiego - XIX-wiecznego wirtuoz gitary i koncertiny przedstawiła prof. Elżbieta Rosińska (AM Gdańsk). Wykład wzbogacony został o prezentacje koncertiny Charlesa Wheatstone'a. Jana Edmunda Jurkowskiego w osobistych wspomnieniach przywołała jego absolwentka prof. Alina Gruszka (AM Katowice).  „Twórca międzynarodowego festiwalu „Śląska Jesień Gitarowa” w Tychach, profesor Akademii Muzycznej w Katowicach –  to postać szczególna w rozwoju i budowaniu gitary klasycznej w Polsce” - podkreśliła prof. Gruszka.  Kontynuując wątek katowicki - działalność katedry gitary i akordeonu w tamtejszej akademii przedstawił prof. Joachim Pichura (AM Katowice).  Okraszona licznymi przykładami dźwiękowymi prelekcja dr hab. Elwiry Śliwkiewicz – Cisak (UMCS Lublin) odniosła się do repertuaru na gitarę i akordeon. Autorka skupiła się na kompozycjach Astora Piazzolli, przedstawiając autorskie transkrypcje z bandoneonu na akordeon koncertowy. Ostatnie wystąpienie przypadło prof. Jerzemu Nalepce (AM Łódź). „Nie jestem prorokiem i nawet nie aspiruje do przepowiadania przyszłości gitarzystom. Myślę jednak, że jeśli wszystko będzie rozwijać się tak dobrze jak do tej pory możemy być spokojni” – żartobliwe podsumował. Odbywająca się po sesji dyskusja panelowa dała szanse słuchaczom odnieść się bezpośrednio do prezentowanych tematów oraz zadać pytania prelegentom.

Na I Forum Gitary i Akordeonu przypadły również dwa koncerty oraz wystawa w foyer sali koncertowej dotyczącej historii klasy gitary i akordeonu w gdańskiej placówce. Na pierwszym z koncertów wystąpili studenci i absolwenci. Na szczególną uwagę zasługuje wyśmienity  występ  trio  Arnaud Kamiński (skrzypce), Bartosz Paprot (gitara), Szymon Jabłoński (akordeon) w utworze Krzysztofa Olczak – Trio hommage a Szymanowski.

Publiczność szczelnie wypełniła sale na koncert finałowy, podczas którego z recitalem solowym zaprezentował się Marcin Dylla. Laureat prestiżowych konkursów gitarowych, najwybitniejszy w gronie gitarzystów klasycznych – oczarował gdańskich słuchaczy. Podczas koncertu nagrodę prezydenta miasta gdańska za całokształt twórczości otrzymał Prof. Jan Paterek – pedagog Akademii Muzycznej w Gdańsku,  organizator życia gitarowego na Wybrzeżu.

Zarówno organizatorzy jak i uczestnicy I Forum Gitary i Akordeonu podkreślili fakt, że tak cenną inicjatywę kontynuować należy rokrocznie.

 


Autor artykułu: Paweł Zagańczyk
Zdjęcie: Łukasz Piotrowicz