• Wszystko o akordeonie

  • Wywiady

  • Relacje z koncertów

  • Recenzje płyt

  • Sprzęt

Polski Portal Akordeonowy

akordeon.pl

MATEUSZ DONIEC W ROZMOWIE Z PETRI MAKKONENEM

12.03.2012r.

 

 

 

Petri Makkonen to jeden z najbardziej oryginalnych współczesnych kompozytorów. Jego utwory są znane i cenione wśród akordeonistów. Wybitny muzyk i pedagog zgodził się odpowiedzieć dla nas na kilka pytań. 

 

Mateusz Doniec: Dlaczego akordeon?

Petri Makkonen: A dlaczego nie? Akordeon świetnie sprawdza się w wielu muzycznych stylach! A sam początek był dość przypadkowy. Mój tata kupił okazyjnie akordeon - taki mały, klawiszowy. Zacząłem grać muzykę ludową ze słuchu, bez żadnego nauczyciela. Bardzo szybko zorientowałem się, że pokochałem akordeon tak bardzo, że nie mógł być tylko moim hobby.

 

Która z Pana kompozycji jest dla Pana najważniejsza i dlaczego?

Zazwyczaj najważniejszymi kompozycjami są dla mnie te, nad którymi ostatnio pracowałem lub te, które aktualnie gram. Oczywiście najwięcej pracy kosztowały mnie te najtrudniejsze kompozycje, więc w pewien sposób też są dla mnie istotne. Z drugiej strony mogę powiedzieć tak, jak matka mówi o swoich dzieciach: "kocham je wszystkie". 

 

Czym się Pan inspiruje komponując?

Na szczęście nie jestem "profesjonalnym kompozytorem" i nie komponuję po to, żeby zarabiać. Komponuję głównie dla własnej przyjemności - tak, jak inni dla przyjemności układają puzzle, czy sudoku. Czasem komponuję też utwory na potrzeby koncertów, aby urozmaicić swój program. Lubię komponować muzykę, która oddaje różne uczucia oraz opowiada historie. Najczęściej sam tytuł wymyślam po skomponowaniu utworu (np. Tango-Toccata) i jest on dla mnie bardzo ważny. W wolnym czasie (niestety nie mam go zbyt dużo) słucham różnych rodzajów muzyki, więc moje kompozycje też są pisane w różnych stylach.

 

Jakie jest Pana zdanie o polskich akordeonistach? 

Dzięki portalowi Facebook poznałem bardzo wielu polskich akordeonistów. Uważam, że to świetni ludzie i bardzo dobrzy muzycy. 

 

Czy w Finlandii jest strona internetowa poświęcona akordeonowi?

W Finlandii nie mamy takiej strony, jak Wy, ale podzielę się kilkoma linkami:


www.harmonikkainstituutti.net

Fiński Instytut Akordeonowy wyposażony również w mały sklepik z płytami CD

 

www.harmonikkaliitto.fi

Fińskie Stowarzyszenie Akordeonowe

 

www.ams-production.fi

Strona internetowa Ams-production. Oferuje ona na sprzedaż kompozycje moje i innych artystów. 

 

Jakie są Pana plany na przyszłość?

W marcu zagram koncert w Kuopio z wokalistą, skrzypkiem i pianistą. Pod koniec kwietnia wybieram się do St. Petersburga, aby jako juror wziąć udział w dużym konkursie akordeonowym dla dzieci. Latem natomiast chcę uczyć i koncertować, a tak "ogólnie" zamierzam w przyszłości uczyć w konserwatorium w Kuopio, grać koncerty i komponować. I oczywiście poświęcać czas rodzinie. 

 

Serdecznie dziękuję za wywiad.

Również dziękuję i życzę wszystkiego dobrego!

 


Wywiad przeprowadził: Mateusz Doniec