• Wszystko o akordeonie

  • Wywiady

  • Relacje z koncertów

  • Recenzje płyt

  • Sprzęt

Polski Portal Akordeonowy

www.akordeon.pl

WIZYTA REDAKTORÓW PORTALU AKORDEONOWEGO U ROMANA ANDERSKIEGO

16.02.2012r.

 

Pan Roman Anderski zaprosił redaktorów Polskiego Portalu Akordeonowego do swojego sklepu akordeonowego w Rybniku. Bardzo ucieszyliśmy się z możliwości odwiedzenia jedynego takiego sklepu w Polsce i przetestowania akordeonów.

16 lutego 2012 roku wraz z Łukaszem Mirkiem przybyłem do Rybnika. Budynek przy ulicy Gliwickiej jest ciekawie zaprojektowany i przykuwa uwagę. Sklep został zaprojektowany zgodnie z pomysłami Pana Romana tak, aby akordeon pełnił w nim rolę pierwszoplanową. Inspirował się on rozwiązaniami technicznymi używanymi przez Pigini. Na parterze budynku jest sklep, natomiast na piętrze znajduje się serwis oraz biura.   

Wchodząc do sklepu ma się wrażenie, że jest to zwykły sklep muzyczny. Na pierwszy rzut oka widać mnóstwo gitar, skrzypiec, pianin i innego sprzętu muzycznego, jednak z każdym krokiem w głąb sklepu czuło się coraz bardziej akordeon. Na wystawach widać płyty akordeonowe, niektóre z dedykacją od znanych akordeonistów, a na pulpitach są wystawione akordeonowe nuty.  

Sercem sklepu jest pomieszczenie w kształcie elipsy. Znajdują się w nim akordeony oferowane przez Pana Anderskiego – Pigini, Excelsior, Delicje, 3Acco oraz nowe i używane akordeony Weltmeister. Jak się dowiedzieliśmy kształt pomieszczenia nie jest bez znaczenia. Pan Roman będąc w fabryce Pigini dowiedział się, że takie pomieszczenie (bez żadnych rogów) posiada najlepsze walory akustyczne dla testowania akordeonu.

Wspaniałe jest to, że każdy, kto chce kupić akordeon, może przyjść do sklepu i go przetestować. W czasach, gdy niektórzy producenci nie umieszczają nawet zdjęcia swojego produktu taka usługa jest fantastycznym rozwiązaniem.

Jednym z bardzo ważnych punktów, które zostały brane pod uwagę przy projektowaniu budynku był serwis akordeonowy, którego wcześniej bardzo brakowało. Teraz są dwa niezależne pomieszczenia – pierwsze, wytłumione posiada wyśmienite warunki dla stroiciela, natomiast drugie jest przeznaczone na naprawy mechaniczne. Dzięki takiemu rozwiązaniu serwis może obsługiwać dwa akordeony jednocześnie.    

W swojej ofercie Pan Anderski posiada również przeróżne akcesoria do akordeonu, począwszy od ściereczek, na mikrofonach kończąc. W sklepie nie są one szczególnie wyeksponowane, jednak na stronie internetowej www.tonika.pl można obejrzeć cały asortyment akcesoriów akordeonowych.     

Sklep wywarł na nas bardzo pozytywne wrażenie. Obejrzeliśmy miejsce, gdzie każdy akordeonista można znaleźć coś dla siebie. Myślę, że jeszcze nie raz wrócimy do Rybnika, aby odwiedzić pierwszy sklep akordeonowy w Polsce i Pana Romana Anderskiego i zachęcamy wszystkich do wizyty w sklepie. Dziękujemy Panu Anderskiemu za zaproszenie.

 

 


Autor tekstu: Mateusz Doniec

Zdjęcia: Roman Anderski