• Wszystko o akordeonie

  • Wywiady

  • Relacje z koncertów

  • Recenzje płyt

  • Sprzęt

Polski Portal Akordeonowy

akordeon.pl

HUBERT GIZIEWSKI W ROZMOWIE Z POLSKIM PORTALEM AKORDEONOWYM

23.01.2012r.

 

Hubert Giziewski, wybitny akordeonista, absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, a przede wszystkim założyciel duetu akordeonowego Harmonium Duo, którego opis kilka miesięcy temu publikowaliśmy na łamach Portalu.

 

Polski Portal Akordeonowy: Na Waszym koncie jest szereg bardzo znaczących miejsc w konkursach. Czy od początku powstania duetu byliście przygotowani na takie laury?

Hubert Giziewski: Oczekiwaliśmy nieoczekiwanego, przy czym tak to chyba też już jest, że gdy jakiejś idei poświęcamy wiele czasu, serca i systematyczności to zazwyczaj prędzej czy później zostaje to dostrzeżone m.in. na konkursach. Tak też było w przypadku naszego duetu.

 

Polski Portal Akordeonowy: Jakiej muzyce staracie się poświęcać najbardziej?

Hubert Giziewski: Ze szczególnym zainteresowaniem drążymy repertuar XIX i XX, czyli m.in. kompozycje Musorgskiego, Enescu, Chaczaturiana, Liszta, Bizeta, Szostakowicza. W przypadku takich transkrypcji, podstawową kwestią jest jednak dobór repertuaru w taki sposób, aby był on w miarę możliwości zaadoptowany bez uszczerbku dla tekstu i idei, a także gdzie brzmienie akordeonu pozwala nadać im nową, interesującą jakość.

 

Polski Portal Akordeonowy: Macie w swoim repertuarze jakieś własne aranżacje?

Hubert Giziewski: Można powiedzieć, że każdy z utworów, który wykonujemy to aranżacje powstałe z większym lub mniejszym naszym zaangażowaniem. Zarówno transkrypcje jak i nowe utwory, które zamawiamy wymagają szczegółowego dopasowania do technicznych i brzmieniowych możliwości dwóch akordeonów.

 

Polski Portal Akordeonowy: W swojej dyskografii macie nagrane już dwie plyty.  Czy są zamiary na kolejne krążki?

 

Hubert Giziewski: Zamiary są.. gorzej z czasem. Zarówno ja jak i Rafał mamy szereg innych aktywności, obowiązków, co nie wpływa pozytywnie na plany nagraniowe.

 

 

 

 Polski Portal Akordeonowy: Wracając do konkursów. Zajęliście wysokie miejsca we Włoszech i innych konkursach tej rangi. Czy chcecie po raz kolejny sprostać nowym wyzwaniom ?

Hubert Giziewski: Nie. Okres sprawdzania poziomu naszej muzykalności w ramach rywalizacji konkursowej jest już szczęśliwie za nami.

 

Polski Portal Akordeonowy: Jaki jest szczytowy cel Harmonium Duo?  

Hubert Giziewski: Podobno chodzenie po górach jest ciekawsze niż osiągnięcie szczytu :). Górami są dla nas rokroczne spotkania koncertowe z naszym przyjacielem i mentorem Yuri Shishkinem.

 

Polski Portal Akordeonowy: Jakie zamiary na przyszłość?

Hubert Giziewski: Nieokiełznana radość z odkrywania kolejnych muzycznych perełek w transkrypcjach i utworach przez nas zamawianych.

 

Polski Portal Akordeonowy: Dziękuję za udzielony wywiad, życzę kolejnych sukcesów oraz powodzenia! 

Hubert  Giziewski:  Pozdrawiam.

 

 


Wywiad przeprowadził: Przemysław Barycki

film: Harmonium Duo