• Wszystko o akordeonie

  • Wywiady

  • Relacje z koncertów

  • Recenzje płyt

  • Sprzęt

Polski Portal Akordeonowy

www.akordeon.pl

XVII SŁUPECKIE SPOTKANIA MUZYCZNE

3.12.2011r.

 

Zespół Szkół Muzycznych im. Apolinarego Szeluty w Słupcy organizuje od 17 lat konkurs dla młodych akordeonistów i gitarzystów o dość nietypowej formule: jury wybiera z grona uczestników laureatów oraz wyróżnionych, a wszyscy biorący udział w konkursie otrzymują dyplomy i upominki. Ten bardziej festiwalowy niż konkursowy regulamin sprawia, że impreza cieszy się każdego roku dużym powodzeniem.

W dniach 25-26.11.2011 w gościnne progi słupeckiej szkoły przybyło ponad 40 akordeonistów oraz 9 zespołów kameralnych. Równolegle odbywały się przesłuchania gitarzystów.

Niżej podpisana miałam przyjemność przewodniczyć 3-osobowemu jury, które uzupełniali: prof. Marek Andrysek z Akademii Muzycznej w Katowicach oraz mgr Mirosław Zając, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Ostrzeszowie, pedagog klasy akordeonu.

Uczestnicy konkurowali w 4 grupach wiekowych: do 10, 12 i 15 lat oraz uczniowie szkół muzycznych II stopnia bez limitu wieku. Osobną kategorię tworzyły zespoły kameralne.

Poziom wykonawców był bardzo zadowalający. Poza kilkoma wyjątkami nie było słabych prezentacji, konkurs obfitował za to w talenty. Niektórzy z wykonawców to już utytułowani laureaci wielu akordeonowych konfrontacji w Polsce i za granicą.

Z grona laureatów jury wybrało najlepszego akordeonistę XVII Słupeckich Spotkań Muzycznych. W 2011 roku ten zaszczytny laur otrzymała dziewczyna (!), 18-letnia Kamila Olas z Konina, która zaimponowała dojrzałością muzyczną, opanowaniem na estradzie i temperamentem. Na polskiej scenie akordeonowej to nowe nazwisko, które warto zapamiętać.

Tradycją Słupeckich Spotkań Muzycznych jest koncert kończący pierwszy dzień imprezy. W tym roku w przestronnej sali koncertowej szkoły w Słupcy wystąpił jej absolwent, akordeonista Robert Kusiołek, który z towarzyszeniem bułgarskiego skrzypka Antona Sjarova przedstawił koncert muzyki improwizowanej. Dla większości, zwłaszcza młodych słuchaczy było to niecodzienne doświadczenie. Obaj muzycy swobodnie poruszali się w różnych stylach muzycznych, od baroku do współczesności tworząc na estradzie nową muzykę na kanwie znanych tematów. Choć temu muzycznemu misterium bardziej służyłaby bardziej kameralna estrada i delikatniejsze oświetlenie, ten ambitny program spotkał się z życzliwym przyjęciem licznie zgromadzonych słuchaczy. Koncerty urządzane w Szkole cieszą się niezmiennym powodzeniem u melomanów ze Słupcy.

 

Słupeckie Spotkania Muzyczne powstały z inicjatywy dyrektora ZSM w Słupcy, akordeonisty Cezarego Witlewskiego. Są przykładem imprezy, która integruje środowisko lokalne, a jednocześnie pokazuje jego osiągnięcia na tle ogólnopolskim. Fakt, że nie pierwszy już raz najlepszym uczestnikiem konkursu zostaje uczeń z Wielkopolski znakomicie świadczy o poziomie  w szkołach muzycznych w tym regionie. Spotkania doceniają władze lokalne obecne na koncertach, wizytator Centrum Edukacji Artystycznej oraz liczni sponsorzy, dzięki którym impreza organizowana jest z takim rozmachem.

 

Organizatorom życzę wytrwałości, zaś miłośników akordeonu zapraszam każdej jesieni do Słupcy. Naprawdę warto!

 


Autor: prof. Elżbieta Rosińska

Zdjęcia: www.zsmslupca.dai.pl