• Wszystko o akordeonie

  • Wywiady

  • Relacje z koncertów

  • Recenzje płyt

  • Sprzęt

Polski Portal Akordeonowy

www.akordeon.pl

ACCREA - POLSKA WYSPA NA AKORDEONOWYM MORZU

22.07.2011r.

 

26 czerwca wspólnie z Łukaszem Mirkiem wybrałem się do Lublina, aby odwiedzić firmę Accrea. Założycielem firmy jest Bartłomiej Stańczyk – inżynier i akordeonista. Postanowił on połączyć swoje pasje i przy użyciu najnowocześniejszych technologii naprawia oraz bada brzmienie akordeonów oraz harmonii polskich. Razem ze swoimi współpracownikami pracuje nad rekonstrukcją harmonii polskiej oraz nad prototypem polskiego akordeonu mogącego konkurować z najlepszymi obecnie akordeonami.

Firma mieści się w niewielkim budynku na ulicy Hiacyntowej. Przywitał się z nami pan Wojciech Lato, jeden z inżynierów, który oprowadził nas po firmie. Najpierw odwiedziliśmy warsztat, w którym pani Katarzyna Tucholska naprawia akordeony. W tym samym pomieszczeniu znajduje się prototyp akordeonu zaprojektowanego przez firmę.

alt

alt

Tak obecnie wygląda część melodyczna akordeonu. Wszystkie części są produkowane i projektowane przez firmę Accrea. Obejrzeliśmy jeszcze część basową oraz głośnicę.

alt

alt

Projekt wygląda obiecująco, niestety nie jest jeszcze znany termin zakończenia budowy akordeonu.

Firma Accrea zaprojektowała też małe akordeony służące do nauki. Mają one być konkurencją dla starych, wysłużonych akordeonów, jakie posiadają obecnie polskie Szkoły Muzyczne.

alt

Pracownicy Accrei są miłośnikami polskich harmonii i zajmują się też naprawą i rekonstrukcją tych instrumentów.

alt

alt

Jestem bardzo zadowolony z pobytu w Accrei. Mogłem przyjrzeć się bliżej technikom budowy i naprawy akordeonu. Myślę, że warto zainteresować się firmą Accrea, ponieważ jest to pierwsza polska firma, która może osiągnąć duży sukces. Serdecznie gratulujemy panu Bartłomiejowi i jego współpracownikom i życzymy dalszych sukcesów.

 


Autor: Mateusz Doniec