• Wszystko o akordeonie

  • Wywiady

  • Relacje z koncertów

  • Recenzje płyt

  • Sprzęt

Polski Portal Akordeonowy

Wesołych Świąt Wielkanocnych!

POZNAJMY BLIŻEJ BAYAN MIX - SERGEY VOYTENKO ROZMAWIA Z PPA!

14.04.2011r.

 

alt

SERGEY VOYTENKO

Znany nie tylko w Rosji, ale i za granicą. Muzyk, kompozytor oraz organizator wielu konkursów, festiwali i szkoleń. Uznawany jest za jednego z czołowych akordeonistów w Rosji, wygrał 11 międzynarodowych konkursów. W swoich utworach Voytenko łączy cechy muzyki rosyjskiej i europejskiej. Jego dzieła publikowane są w Niemczech i na Bałkanach. W muzyce kameralnej Voytenko szuka „nowych kolorów” w dźwiękach akordeonu.

 

SPECJALNIE DLA POLSKIEGO PORTALU AKORDEONOWEGO SERGEY ODPOWIEDZIAŁ NA KILKA PYTAŃ:

 

PPA: Dlaczego wybrałeś akordeon?

Sergey: Kiedy miałem 7 lat postanowiłem zacząć grać na instrumencie. Poszedłem do szkoły muzycznej, aby się zapisać. Niestety wybrałem się zbyt późno i w szkole była już tylko portierka. Spytała mnie, co ja tutaj robie i powiedziała, żebym przyszedł następnego dnia. Pokazała mi też instrumenty. Zaprowadziła mnie do klasy, gdzie było pianino i akordeon guzikowy. Wybrałem akordeon. To był początek...

 

Skąd pomysł na projekt "Bayan Mix"?

Wcześniej uczestniczyłem w wielu innych projektach, m.in. kwartecie "Non Stop", duecie z Galiną Khomchik, grałem bardzo dużo koncertów solowych i wspólnie z orkiestrami. Pomysł stworzenia Bayan Mix nasunął się, kiedy stwierdziłem, że ludzie tracą zainteresowanie akordeonem i dalszy rozwój akordeonu nie jest możliwy bez świeżego oddechu.

 

alt

 

Jak długo gracie już razem?

Gramy razem od ponad pięciu lat. Za datę powstania zespołu uznajemy 2.12.2005r. W ten dzień zagraliśmy świetny koncert i postanowiliśmy, że to będzie data urodzin naszego duo. W tym roku świętujemy 5-cio lecie działania i udajemy się na trasę koncertową po Rosji i Europie. Zaczynamy od Dalekiego Wschodu i będziemy stopniowo przesuwać się w europejską część Rosji. Pod koniec roku chcemy zorganizować duże koncerty solowe w Sankt Petersburgu i Moskwie. Finałowy koncert naszej trasy odbędzie się w Samarze, skąd pochodzimy.   

 

Czy macie jakieś plany koncertów w Polsce?

Podczas naszej trasy koncertowej chcielibyśmy również odwiedzić Polskę. Mamy nadzieję, że nam się to uda.  

 

Jakie było najciekawsze miejsce, w którym koncertowałeś?

Koncert, który najbardziej zapadł mi w pamięć odbył się, kiedy byłem jeszcze studentem. Miałem okazję wystąpić w małym kościele w Clermont Ferand, we Francji. Kościółek był wysoko w górach, w bardzo odległym miejscu. Mimo niewielkich rozmiarów akustyka była imponująca. Ten koncert zapamiętam chyba do końca życia.  

 

Czy podczas koncertów zdarzają się jakieś zabawne historie?

Zabawne historie zdarzają się prawie przy każdym koncercie. Na przykład, na jednym z ostatnich koncertów, przybyliśmy do sali koncertowej, w której był kanał dla orkiestry. Kiedy przygotowywaliśmy się do kocertu rozmawialiśmy z naszym akustykiem, który akurat niósł sprzęt. Akustyk tak się z nami zagadał, że nie zauważył kanału i wpadł do niego. Na szczęście spadł pomiędzy krzesła. Wciąż żyje i ma się dobrze, a i sprzęt nie został uszkodzony. Śmialiśmy się z niego przez resztę dnia i wciąż wspominaliśmy tę historie.

 

Jakie są plany na przyszłość?

W tym roku mamy zamiar wydać nasz pierwszy oficjalny album. Planujemy wiele koncertów w Rosji i Europie. Zamierzamy wydać nowy klip video, napisać kilka nowych utworów, które zimą ruszyłyby w radio.

 


Wywiad przeprowadził: Mateusz Doniec

Zdjęcia: www.bayan-mix.ru