• Wszystko o akordeonie

 • Wywiady

 • Relacje z koncertów

 • Recenzje płyt

 • Sprzęt

Polski Portal Akordeonowy

akordeon.pl

MOJA FORUMOWA PRZYGODA

17.03.2011r.

 

7 listopada 2007 roku zarejestrowałem się jako 226 osoba na pierwszym polskim forum poświęconym tematyce akordeonowej. Wtedy akordeon był tylko moim instrumentem dodatkowym, a moja wiedza o nim była bardzo niewielka. Wstydziłem się pisać, nie wiedziałem, jak mam zacząć. Nieco się bałem, że zostanę wyśmiany przez innych. W końcu miałem 15 lat, zero doświadczenia, co więcej miałem wrażenie, że na tym forum są sami znawcy i tylko ja jeden amator. Dużo czasu minęło, zanim zdecydowałem się na pierwszy post. Pamiętam go doskonale – wybrałem chyba najbardziej uniwersalny temat „guzikówka a klawisze, kto na czym?”. Na początku najczęściej pisałem w Off Topie, ale z czasem też udzielałem „porad” w innych działach. Gdy się pomyliłem, zostałem poprawiony. Nikt się nie śmiał, zostałem przyjęty bardzo serdecznie, czułem się jak w rodzinie i od razu nabierałem coraz większej ochoty do pisania nie tylko w dziale Off Top, ale też w innych.   

altZ czasem pisanie na forum stało się dla mnie codzienną czynnością. Przyjeżdżałem ze szkoły muzycznej, jadłem kolacje i od razu włączałem komputer, by sprawdzić nowe posty. Myślę, że właśnie forum upewniło mnie w tym, że chcę spędzić resztę życia grając na akordeonie. Poznałem ludzi, którzy kochają akordeon, zawodowców, amatorów. Wszystkich łączyła „cyja”. Niedługo potem w Szkole Muzycznej moim instrumentem głównym został akordeon.

Wciąż bardzo dobrze pamiętam rozmowy na forum. Najbardziej lubiłem te śmieszne w dziale Off Top – gdy rozmawialiśmy o Graniu na zachodzie Europy, czy debatowaliśmy o kobietach grających na akordeonie. Pomagaliśmy też innym znaleźć odpowiedni sprzęt i rozwiązywaliśmy wspólnie problemy edukacyjne. Oczywiście w każdej rodzinie zdarzają się kłótnie, nie inaczej było w tej naszej akordeonowej rodzinie. Wiele razy ciskaliśmy w siebie lewe Shifty i prawe Entery, ale zawsze potem dochodziliśmy do porozumienia.

Prawie rok po zarejestrowaniu się na forum otrzymałem od Admina Piotrka propozycje objęcia stanowiska moderatora na nowotworzącym się forum serwisu Cyja.pl. Na samym serwisie zostałem też redaktorem. Dzięki temu mogłem osobiście poznać Motion Trio i wielu innych artystów, co więcej mogłem z nimi porozmawiać.

Nowe forum rozwijało się bardzo szybko. Rejestrowali się na nim kolejni użytkownicy i pojawiało się coraz więcej postów. Prawdziwy „post boom” był w wakacje 2009 roku, kiedy to przez cztery miesiące napisaliśmy około 10 000 postów! Ten rekord chyba długo nie zostanie pobity, choć mam nadzieję, że kiedyś nam się to uda.

Codziennie wchodzę na forum i codziennie uczę się czegoś nowego. Chętnie pytam i nie boję się dzielić swoją wiedzą. To, co mnie urzekło w forum akordeonistów to fakt, że są tutaj zarówno amatorzy, uczniowie szkół, jak i zawodowcy, wspaniali akordeoniści. Jednocześnie nie ma żadnego podziału. Wspólnie wymieniamy się doświadczeniami mając świadomość, że od każdego użytkownika możemy się czegoś nauczyć.

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że pisząc na forum w pewnym sensie tworzy Polską Internetową Akordeonistykę i zapisuje się w annałach historii. Zachęcam więc do uczestniczenia w dyskusjach i zakładania nowych tematów na forum.

 

CIEKAWOSTKI

stan na 17 marca 2011r.

 • wszystkie ważne wydarzenia dzieją się 19 dnia miesiąca – grazesluchu powstało 19.08.06, dwa lata później 19.08.08r. powstał serwis Cyja.pl, portal Akordeon-portal.pl powstał 19.10.10, a nowa strona została otworzona 19 lutego 2011 roku
 • najwięcej, bo aż 4014 postów ma Gizmo, a barierę 1000 postów przekroczyło 8 osób. Dla porównania na grazesluchu najwięcej postów miał aras_ak – 1897.
 • w  „10 najaktywniejszych” zarówno na grazesluchu, jak i na nowym forum są: aras_ak, doniec, miras, oraz Admin.
 • 10 najaktywniejszych forumowiczów obecnie:

          gizmo666, aras_ak, michau, doniec, miras, Ryszard, Telemah, pani olga, rafus95, Admin

 • na naszym forum 385 osób napisało przynajmniej 1 posta. 
 • razem napisaliśmy już 31 971 postów w 1836 tematach.
 • najwięcej wizyt na forum ma doniec, który odwiedził forum 2987 razy.
 • najwięcej czasu na forum spędził Admin Piotrek, bo aż 1398 godzin.
 • najczęściej wyświetlanym tematem na forum jest temat… „10 tys. powodów żeby się napić”. Cóż… w końcu to forum akordeonistów, więc nie ma czemu się dziwić :)
 • średnio miesięcznie na forum powstaje 57 tematów i napisanych jest 1000 postów.

 


Autor: Mateusz Doniec