• Wszystko o akordeonie

  • Wywiady

  • Relacje z koncertów

  • Recenzje płyt

  • Sprzęt

Polski Portal Akordeonowy

www.akordeon.pl

XIV SŁUPECKIE SPOTKANIA MUZYCZNE

21-22.11.2008r.

 

Jak co roku Zespół Szkół Muzycznych im. Apolinarego Szeluty w Słupcy zorganizował konkurs, na którym akordeoniści w każdym wieku mogli zaprezentować swoje umiejętności. Atmosfera była bardzo przyjemna, według mnie Słupca ma swój klimat. W komisji tym razem zasiedli prof. Jerzy Jurek z AM z Warszawy, Piotr Rangno, znakomity muzyk, wirtuoz, który dał popis swoich możliwości podczas swojego wieczornego koncertu oraz nauczyciel ZSM w Słupcy mgr Przemysław Stadnik. Poziom konkursu został oceniony przez jury bardzo wysoko, sam miałem przyjemność usłyszeć kilka znakomicie wykonanych kawałków.

W Grupie I na szczególną uwage zasługuje Krzysztof Bodnar z PSM w Kaliszu, który został laureatem. Fantastycznie zagrał „Jazz Divertimento” Korbiejnikowa, „Intermezzo” Derbienki oraz utwór Piazzolii „Rio Sene”. Krzysztof zagrał również na konercie laureatów kończącym XIV Spotkania Muzyczne.

Prawdziwym wymiataczem w Grupie II okazał się Bartek Kołsut z Radomia. Ma świetną technike, w dodatku znakomicie muzykuje. Niestety nie mogłem usłyszeć jego występu podczas konkursu, ale miałem przyjemność posłuchać jego gry na Koncercie Laureatów. Oczywiście dostał największe brawa spośród wszystkich wykonawców. Sądze, żę jest to materiał na naprawdę świetnego cyjarza.

W Grupie III dominowała Suita Bułgarska. Tutaj z dobrej strony zaprezentował się Jan Skorupski, który również został jednym z laureatów. Grał „Fierapontow monastyr” Zołotariowa oraz „Sonatine Capricciose” Dowlasza.

Ostatnia, IV Grupa była reprezentowana przez naszego dobrze znanego forumowicza, P.E.T.R.O.V.'a. Piorek zagrał Suitę cz.I Brel – Bacha, Preludium i Toccate Derbienki oraz utwór Precza 3-3-2. Dobrze też zagrali Hubert Lutka i Mikołaj Stolarski, zostali oni laureatami.

Na samym koncu jury usłyszało Duo Kameralne z Poznania, Kwintet Akordeonowy z Nowego Tomyśla oraz Duo Akordeonowe z Gniezna, które tworzą redaktorzy Mateusz Doniec i Łukasz Mirek.

Niestety na konkursie w Słupcy nie pojawiło się wielu forumowiczów, mam nadzieje, żę w Mławie spotkamy się w szerszym gronie. Konkurs zakończył się zdecydowanie za szybko, mógłby potrwać jeszcze parę dni. Niestety wszystko, co dobre szybko się kończy i pozostaje nam czekać na kolejny konkurs, który odbędzie się w przyszłym roku.

Co roku organizatorzy Słupeckich Spotkań muzycznych zapraszają znaną postać ze świata muzycznego. Tym razem Gościem Specjalnym został Piotr Rangno, znakomity wirtuoz, który połączył na pozór odmienne style, jakimi są Mazurki i Tanga.

 


Autor: Mateusz Doniec