• Wszystko o akordeonie

  • Wywiady

  • Relacje z koncertów

  • Recenzje płyt

  • Sprzęt

Polski Portal Akordeonowy

akordeon.pl

GRZEGORZ MISZCZYSZYN - STUDENT Z OSLO

13.04.2012r.

 

Grzegorz Miszczyszyn urodził się w 1988 roku. Jest studentem Akademii Muzycznej w Krakowie pod kierunkiem ad. Janusza Patera oraz w Norweskiej Akademii Muzycznej w Oslo pod kierunkiem prof. Jon'a Faukstad'a oraz Frode Haltli.

  

PPA: Jak rozpoczęła się Twoja przygoda z akordeonem?

GM: Jako sześciolatek zostałem zapisany do szkoły muzycznej, a ponieważ mój tata amatorsko gra na akordeonie, jego wybór padł na ten instrument. Ja nie oponowałem, no bo które dziecko nie chciałoby bawić się małym pudełkiem z wieloma klawiszami i guzikami? W wieku dziewięciu lat przyszły pierwsze sukcesy i wtedy już wiedziałem, że chcę być profesjonalnym muzykiem - akordeonistą.

 

Dlaczego zdecydowałeś się na studia w Norwegii?

Po ukończeniu studiów licencjackich na Akademii Muzycznej w Krakowie zdecydowałem się wziąć udział w programie "Erasmus". Skandynawska estetyka brzmieniowa jest mi najbliższa, dlatego postanowiłem zaaplikować do Oslo, gdzie wykłada pierwszy student Mogensa Ellegaarda, prof. Jon Faukstad. Już po dwóch miesiącach w Norwegii wiedziałem, że mogę się tam niesamowicie rozwinąć, dlatego zdałem egzaminy wstępne na studia magisterskie i od roku 2011 jestem studentem Akademii Muzycznej w Oslo ( oraz studentem ostatniego roku studiów magisterskich Akademii Muzycznej w Krakowie). Na moją decyzję również wpłynął fakt, że właśnie od roku 2011 pracę na uczelni miał rozpocząć Frode Haltli.

 

Który z nauczycieli miał na Ciebie największy wpływ?

Jeden z moich obecnych nauczycieli, wspomniany Frode Haltli. Przede wszystkim zwraca on uwagę na detale, bo to właśnie one tworzą spójną całość. Dzięki niemu patrzę na materiał nutowy w zupełnie inny sposób niż wcześniej. Zaczynam dostrzegać elementy, których dawniej nie widziałem. Frode uczy mnie jak "żyć" poszczególnymi utworami.

 

Jaki repertuar preferujesz?

Gram przede wszystkim muzykę współczesną i w takim repertuarze najlepiej się czuję. Do moich ulubionych kompozytorów zaliczam Toshio Hosokawę którego nota bene koncert na akordeon i orkiestrę "Voyage IV - Extasis" zagram tej jesieni oraz Sofię Gubaidulinę, której "Fachwerk" na akordeon, perkusję i smyczki planuje wykonać wiosną przyszłego roku.

 

Czym chciałbyś się zająć po ukończeniu studiów?

Tym, czym każdy muzyk chciałby się zajmować - koncertowaniem, ale również chciałbym spróbować swoich sił jako nauczyciel. Gdy uczysz kogoś, sam zaczynasz patrzyć na swoją grę z innej perspektywy, stajesz się bardziej świadomy tego, co robisz.

 

Jesteś jednym z pierwszych studentów, który pisze na forum akordeonowym. Co Cię do tego skłoniło?

Przede wszystkim cieszę się, że mieliście na tyle sił i chęci, aby stworzyć pierwszy polski akordeonowy portal. To świetny sposób na promocję naszego instrumentu ! Zdecydowałem się udzielać na forum, gdyż uważam, że jest to najlepsze miejsce na wymianę doświadczeń oraz dyskusję o wszystkim, co z akordeonem związane. Mam nadzieję że liczba użytkowników będzie stale rosła!

 


Wywiad przeprowadził: Mateusz Doniec