• Wszystko o akordeonie

  • Wywiady

  • Relacje z koncertów

  • Recenzje płyt

  • Sprzęt

Polski Portal Akordeonowy

www.akordeon.pl

RELACJA ZE ŚWIATOWEGO DNIA AKORDEONU W BYDGOSZCZY

03.06.2012r.

 

Światowy Dzień Akordeonu to impreza, która zyskuje sobie coraz większą popularność w Polsce i na świecie. Po zeszłorocznej edycji w Gdańsku przyszedł czas na Bydgoszcz. Inicjatorami i organizatorami całego przedsięwzięcia byli studenci Akademii Muzycznej z klasy profesora Jerzego Kaszuby. Wraz z redaktorem Mateuszem Dońcem postanowiliśmy zawitać na to wydarzenie. Plan imprezy przedstawiał się następująco: godzina 1500  - wykład profesor Elżbiety Rosińskiej z AM w Gdańsku, godzina 1600 – wykład dr Michała Moca z AM we Wrocławiu, godzina 1800 – koncert studentów z AM w Bydgoszczy. Całemu spotkaniu towarzyszyła wystawa akordeonów i fotografii. Wykład prof. Elżbiety Rosińskiej dotyczył głównie historii akordeonu, jego budowy, źródła powstawania dźwięku, faz rozwoju czy odmian. Trzeba przyznać, że pani profesor popisała się bardzo fachową wiedzą w tym temacie. Oprócz tego mogliśmy oglądać również prezentacje multimedialne wyświetlane na rzutniku.

Następny wykład dotyczył współczesnych nurtów, kierunków komponowania widzianych okiem dr Moca.

Dr Michał Moc odniósł się głównie do problematyk, zagadnień, które dotyczą współczesnych kompozytorów oraz do tego jak według niego powinien komponować twórca by był „na topie”. Były również odniesienia do relacji kompozytor - wykonawca (akordeonista). Wykładowca zaproponował również eksperyment, który polegał na wydobyciu w ciągu minuty jednego określonego dźwięku w dowolny sposób przez każdego uczestnika wykładu. Wykładający posługiwał się także multimedialnymi środkami przekazu, pokazując część zagadnień na rzutniku.

 

alt

Stanisław Miłek i Tomasz Skruszewicz

 

O godzinie 1800 rozpoczął się koncert. Wzięli w nim udział wszyscy  studenci klasy akordeonu, których przygotował profesor Jerzy Kaszuba, wykładowca bydgoskiej Akademii Muzycznej. Jako pierwszy wystąpił duet w składzie skrzypce i akordeon, który zagrał „Le Grand Tango” Astora Piazzolli. Cały koncert był zróżnicowany pod względem repertuaru. Można było usłyszeć utwory polskich kompozytorów takich jak: Andrzej Krzanowski, Bronisław Kazimierz Przybylski, Zbigniew Bargielski czy bydgoski student Dariusz Kubicki oraz kompozytorów światowej czołówki: Wiktor Własow, Petri Makkonen, Frank Angelis. Koncert był bardzo ciekawy. Mimo tego, że był dość długi (11 pozycji) to nie odczuwałem znużenia, lecz słuchałem do końca w pełnym skupieniu. Na sam koniec studenci przygotowali małą niespodziankę i zaprezentowali własną aranżację Sonaty nr 2, cz. I na 11 akordeonów, co wzbudziło duży entuzjazm publiczności.

 

W mojej opinii impreza została dobrze zorganizowana przez studentów i mam nadzieję, że święto akordeonu w Polsce będzie organizowane każdego roku. Na sam koniec, wraz z redaktorem Mateuszem Dońcem udaliśmy się do domu by przedstawić relacje z polskiego Światowego Dnia Akordeonu na kanale francuskiego akordeonisty i pedagoga Frederica Deschampsa. Przez 24 godziny na dobę prowadził wywiady z akordeonistami z całego świata. Dla nas był to ogromny zaszczyt i ciekawe doświadczenie, gdyż mogliśmy się pochwalić naszymi polskimi dokonaniami.

 

 

alt

Mateusz Doniec i Łukasz Mirek

 


Autor: Łukasz Mirek