• Wszystko o akordeonie

  • Wywiady

  • Relacje z koncertów

  • Recenzje płyt

  • Sprzęt

Polski Portal Akordeonowy

akordeon.pl

CZTERY PYTANIA DO PETARA MARICA

15.03.2012r.

 

Niedawno na Portalu opublikowaliśmy wywiad z Frederic’iem Deschampsem. Teraz zadaliśmy pytania jego uczniowi – Petarowi Maricowi. To jeden z najlepszych akordeonistów młodego pokolenia. Urodził się w 1990 roku w Belgradzie. Jest laureatem wielu prestiżowych konkursów akordeonowych, na czele z Coupe Mundiale. Regularnie koncertuje na całym świecie.

 

PPA: Skąd zainteresowanie akordeonem?

Petar Maric: Moje pierwsze spotkanie z akordeonem było dziełem przypadku. Byłem na przyjęciu urodzinowym mojego kolegi z przedszkola. W kącie jego pokoju znajdował się mały, 16-basowy zielony akordeonik. Bardzo prosty i tani. Podniosłem go i zacząłem wciskać klawisze. Jestem leworęczny, więc odwróciłem go odwrotnie i zacząłem grać melodie, które miałem w pamięci. Pokochałem akordeon „od pierwszego dźwięku”. Zachwyciło mnie jego brzmienie i sposób tworzenia dźwięku.

Po przyjęciu poprosiłem kolegę, aby pożyczył mi akordeon, dopóki rodzice nie kupią mi własnego.  

 

Który z konkursów akordeonowych, w których uczestniczyłeś, wspominasz najlepiej?

Najprzyjemniej wspominam Puchar Świata w Norwegii w 2006, kiedy wygrałem w kategorii juniorów. Byłem wtedy młodszy od konkurentów o jakieś dwa lata, a konkurencja była bardzo ostra i wygrałem dzięki ciężkiej pracy. Była to zarazem moja pierwsza wygrana na światowych zawodach i wtedy po raz pierwszy „poczułem się jak mistrz świata”.

 

Jak oceniasz współpracę z Frederic’iem Deschampsem?

Frederic Deschamps to jeden z najlepszych profesorów na świecie, bardzo pomógł w mojej karierze – nie tylko w sferze grania na akordeonie, ale także w sensie psychicznym. Dzięki Profesorowi Deschamps’owi poznałem też wielu znakomitych ludzi, z którymi do dziś współpracuję. Myślę jednak, że efekty przychodzą dzięki ciężkiej pracy i nawet najlepszy zespół fachowców nie pomoże, jeśli ktoś sam nie będzie chciał ćwiczyć i rozwijać się.

 

W Serbii akordeon jest bardzo popularny, a muzyka ludowa stoi na bardzo wysokim poziomie. Czy Ty również grasz czasem muzykę ludową?

Oczywiście, muzyka ludowa w Serbii jest bardzo popularna i jednym z wiodących instrumentów jest akordeon. Osobiście nie gram muzyki ludowej, ale bardzo ją lubię i słucham.

 


Wywiad przeprowadził: Mateusz Doniec

Tłumaczenie: Rajko Velickovic