• Wszystko o akordeonie

  • Wywiady

  • Relacje z koncertów

  • Recenzje płyt

  • Sprzęt

Polski Portal Akordeonowy

akordeon.pl

OBSZERNY WYWIAD Z ALEXANDREM SELIVANOVEM

13.07.2012r.

 


Alexander Selivanov, rosyjski akordeonista i nauczyciel zgodził się odpowiedzieć na kilka naszych pytań:

 

Dlaczego akordeon?

To było życzenie moich rodziców. W Związku Radzieckim akordeon guzikowy był jednym z najpopularniejszych instrumentów i wiele dzieci rozpoczynało swoją przygodę z muzyką właśnie poprzez akordeon.

 

Który z Pana nauczycieli był najlepszy?

Miałem szczęście uczyć się od najwspanialszego nauczyciela na świecie – profesora Viatcheslava Semionova. Jest najlepszym z najlepszych i nie mówię tak dlatego, że u niego studiowałem :)

Decyzję o zostaniu profesjonalnym muzykiem podjąłem jednak dzięki mojej pierwszej nauczycielce, a była nią Natalia Mitenkina. Również mój drugi nauczyciel przekazał mi swoją wiedzę i pomógł skontaktować się z Viatcheslavem Semionovem. Oni oboje też byli według mnie najlepsi w czasie, kiedy się u nich uczyłem.

 

Jak rozpoczęła się Pana współpraca z Yulią Amerikową?

Rozpoczęliśmy w 2003 roku, kiedy grałem duży recital na moskiewskiej Akademii Muzycznej. Od tego czasu bardzo poszerzyliśmy swój repertuar, graliśmy na wielu festiwalach i koncertach w różnych krajach świata. Potem przez kilka lat zawiesiliśmy współpracę, ale od Coupe Mundiale w 2008 roku w Glasgow kontynuujemy projekt pod nazwą „Una Ministra”.

 

Które kompozycje są Pana ulubionymi?

Lubie wszelkiego rodzaju gatunki muzyczne. Generalnie preferuję muzykę klasyczną, w niej czuję się najlepiej. Bardzo jednak cenię muzykę np. Gubaiduliny. W moim repertaurze posiadam takie utwory, jak “Disco-Toccata” Petri Makkonena. Świetnie gra mi się rosyjskie aranżacje naszych folkowych utworów.

Często gram w zespołach kameralnych, zarówno tanga, jak i utwory współczesne. W zespołach kameralnych najważniejsze dla mnie jest jednak to, że gram z innymi. Jestem szczęśliwy kiedy gram razem z profesjonalistami. Praca z takimi ludźmi sprawia, że możemy zagrać wszystko.

 

Czy pamięta Pan jakieś zabawne historie ze swoich koncertów?

Szczerze mówiąc nic zabawnego nie przychodzi mi do głowy. Zdarzyło się za to wiele dziwnych historii :)

Podczas jednego z koncertów na scenie pojawił się kot i zaczął chodzić za mną. Nie widziałem go, domyśliłem się, że coś jest nie tak dopiero wtedy, gdy zobaczyłem publiczność. Nie słuchała mnie, tylko się śmiała J Przez kilka minut tworzyłem bardzo oryginalny duet.

Grałem już na płonącej scenie, podczas koncertu spadły na mnie reflektory. Podczas występu w Turcji nasz koncert przerywany był przez wycie muła :)

 

Jak rozpoczęła się Pana współpraca z accordionrussia.com. Proszę opowiedzieć nieco o tej stronie.

Strona accordionrussia.com jest częścią Accordion Worldwide, który jest prowadzony przez Harleya Jonesa. Zasugerował on stworzenie osobnej strony w języku rosyjskim, która będzie informowała o wydarzeniach w rosyjskim świecie akordeonowym. To nowe doświadczenie i nowe możliwości dla mnie. Większość z nas, akordeonistów, nie może sobie pozwolić na to, by żyć tylko z muzyki i mam nadzieję, że moja działalność jeszcze bardziej wypromuje akordeon i pomoże wszystkim muzykom.

 

Który z sukcesów jest dla Pana najważniejszy?

Zawsze jestem szczęśliwy, kiedy odnoszę sukcesy, jednak od pewnego czasu bardziej cieszą mnie sukcesy moich uczniów i te są dla mnie najważniejsze. Jestem też zadowolony, kiedy zorganizuje koncert, który podoba się publiczności. Jednym słowem lubię każdy rodzaj sukcesu, jak każdy artysta, który robi coś nie tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla innych ludzi.

 

Woli Pan nauczać, czy koncertować?

„To, i to”. Obie te rzeczy to dwie różne drogi do osiągnięcia satysfakcji w życiu.

 

Czy preferuje Pan grę solo, czy w zespołach?

Mógłbym odpowiedzieć tu podobnie, jak w poprzednim pytaniu. Mam znakomitych muzyków w zespole, mam ciekawy program solo… Obydwie formy sprawiają mi taką samą przyjemność.

 

Bardzo dziękuję za rozmowę i życzę sukcesów. 

Dziękuję i pozdrawiam wszystkich polskich akordeonistów!

 


Wywiad przeprowadził: Mateusz Doniec