• Wszystko o akordeonie

  • Wywiady

  • Relacje z koncertów

  • Recenzje płyt

  • Sprzęt

Polski Portal Akordeonowy

akordeon.pl

WŁODZIMIERZ BIEŻAN

 

alt

Włodzimierz Bieżan to akordeonista, jakiego w Polsce nigdy przedtem nie było i nigdy już nie będzie. Swoimi umiejętnościami oczarował słuchaczy, którzy nazywają go czarodziejem akordeonu. Według wielu to najwybitniejszy polski akordeonista.

Urodził się 24.02.1918 roku w miejscowości Podkamień k. Lwowa. Ukończył Wojskową Szkołę Muzyczną przy Państwowym Konserwatorium w Katowicach. W latach 1930-1934 służył w 4. pułku piechoty Legionów w Kielcach jako orkiestrant. W 1939 roku był żołnierzem 21. pułku piechoty im. Dzieci Warszawy. Uczestniczył w obronie stolicy. Brał udział w konspiracji w latach 1939-1944r. pod pseudonimem „Klawisz”, był żołnierzem Armii Krajowej.

Po wojnie występował w kraju i zagranicą. Grał z orkiestrą symfoniczną Polskiego Radia. Zespół Instrumentalny Włodzimierza Bieżana był znany w całym kraju w latach ’60 i ’70. Tworzył pod kilkoma pseudonimami, np. R-Horn. Skomponował wiele utworów, m.in.: Seniorita, Ty prosisz o piosenkę, Miasteczko na dłoni, Trudno zapomnieć, Arabeska, Walczyk dla Ewuni, Anulka, Ruda Hanka, Wiosenny walczyk, Tylko wspomnienie.

Zdobył III nagrodę na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu w 1970r. za utwór „Jak nie pokochać tego miasta”. Odznaczenia: Virtuti Militari V klasy, Krzyż Walecznych, Krzyż Armii Krajowej, Brązowy Krzyż Zasługi z Mieczami. Współpracował z takimi artystami, jak Jan Cajmer, Stefan Rachoń, Zygmunt Karasiński.

Włodzimierz Bieżan jest stawiany w jednym szeregu z W. Kulpowiczem, T. Wesołowskim, czy J. Orzechowskim. Był mistrzem tang, rumb, musette. Nagrał m.in. płyty : - "Zespół Instrumentalny Włodzimierza Bieżana" (Pronit SX1589), - "Z melodią i piosenką dookoła świata" - Nr.1 (Pronit XL0161), - "W rytmie tanecznym" (Muza L0205), - "1000 Taktów muzyki tanecznej" - Nr.2 (Pronit L0200), jego pojedyncze utwory zostały wydane w wydaniach zbiorowych PWM.

Polski czarodziej akordeonu zmarł w Warszawie w 1998 roku.

 


 Źródła:

http://www.1944.pl/historia/powstancze-biogramy/Wlodzimierz_Biezan

Nota biograficzna pochodzi z "Kalejdoskopu Estradowego" Z. Adrjańskiego

Informacje zaczerpnięte z wypowiedzi użytkowników forum Polskiego Portalu Akordeonowego www.forum.akordeon-portal.pl

Zdjęcie: aro7777

Opracowanie: Mateusz Doniec