• Wszystko o akordeonie

  • Wywiady

  • Relacje z koncertów

  • Recenzje płyt

  • Sprzęt

Polski Portal Akordeonowy

akordeon.pl

ANDERS BORREGAARD

 

 

Duński akordeonista urodzony w roku 1981. Naukę gry rozpoczął w wieku 5 lat w szkole muzycznej w Allerd. W 2001 roku rozpoczął studia w Królewskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze.

Jego debiut solistyczny miał miejsce w 2007 roku; Borregaard, wraz z BBC National Orchestra of Wales, wykonał utwór Kapote na akordeon i orkiestrę [kompozytor – Giya Kancheli]. Ponadto występował solo jak i w zespołach kameralnych na wielu recitalach i festiwalach w Szwecji, Finlandii, Estonii, Wyspach Owczych, Niemczech, Francji, Hiszpanii, Anglii i Szkocji.

Andreas Borregaard, jako pierwszy akordeonista, został przyjęty do prestiżowego konserwatorium londyńskiego The Guildhall School of Music and Drama [GSMD]. W czasie studiów współpracował ze skrzypkiem Davidem Takeno i klawesynistą Jamesem Johnstonem; razem z Londyńską Szkołą Tańca Współczesnego oraz Wydziałem Kompozycji GSMD tworzyli projekty interdyscyplinarne.

W kręgu zainteresowań Borregaarda jest również współczesne tango oraz tango nuevo; jest członkiem zespołu Modern Tango Quintet, zajmującego się wykonywaniem tang nie tylko Astora Piazzolli, ale i innych kompozytorów [m.in. Igora Strawińskiego]. W 2006 roku kwintet wydał debiutancki album Modern Tango Quintet/ Kim Sj?gren.

W 2007 roku Andreas Borregaard wspólnie z altowiolinistą Asbj?rnem N?rgaardem stworzył duo Inviolata.  W tym samym roku powstało również trio Gáman [Andreas Borregaard – akordeon; Bolette Roed – flety proste;  Rune Tonsgaard S?rensen – skrzypce].  Projekt ten zajmuje się wykonywaniem folkowej oraz współczesnej muzyki krajów skandynawskich.

W listopadzie 2009 roku Andreas Borregaard wydał swój debiutancki solowy album Conversation of the Muses, zawierający wykonania kompozycji takich twórców jak Sofia Gubaidulina, Bent Sorensen, Luciano Berio, Wolfgang Amadeus Mozart, Jean-Philippe Rameau i Astor Piazzolla.

 


Opracowanie: Ryszard.

Źródła: 

www.muzykawraju.pl

www.andreasborregaard.com