• Wszystko o akordeonie

  • Wywiady

  • Relacje z koncertów

  • Recenzje płyt

  • Sprzęt

Polski Portal Akordeonowy

akordeon.pl

FREDERIC DESCHAMPS

 

Frederic Deschamps urodził się w Nicei 20 kwietnia 1970 roku. W wieku 11 lat rozpoczął naukę na akordeonie. Jest bardzo uniwersalnym artystą. Zaczynając swoją przygodę z muzyką barokową skoczył na muzyce rozrywkowej i jazzie. Kształcił się u wielu wybitnych pedagogów. 

 

alt

 

Laureat APH, UFFA, CNFA, międzynarodowego konkursu w Puli (dawniej Jugosławii) w 1991 roku. Akordeonista w 1992 roku odniósł trzy sukcesy w najbardziej prestiżowych międzynarodowych konkursach akordeonowych: 

 

- Coupe Mondiale – Trossingen (Niemcy) 

- Trophée Monidal – Reccanati (Włochy) 

- Klingenthal – (Niemcy) 

 

Zwycięstwa te otworzyły artyście drzwi do międzynarodowej kariery, które pozwoliły mu występować w wielu krajach jako solista oraz w różnych formacjach. 

Frederic Deschamps posiada dyplom profesora oraz ma swoją klasę akordeonu w Akademii Paris IX. Swoją wiedzę przekazuje od 1994 roku. Znaczące  nagrody jego uczniów pozwoliły mu w 1998, 1999 oraz 2000 roku uzyskać najwyższe oceny u profesorów na międzynarodowym konkursie w Castelfidardo (Włochy). Od 1993 roku Frederic Deschaps stał się członkiem jury międzynarodowego konkursu CMA (Światowej konfederacji Akordeonu). Od 1995 roku akordeonista jest odpowiedzialny za organizację francuskich kwalifikacji do CMA i bierze udział w organizacji kwalifikacyjnej CNFA. Aktualnie artysta jest prezesem komisji CIA (Międzynarodowa konfederacja Akordeonistów). Jest zapraszany do wielu krajów z całego świata (Chiny, USA, Afryka południowa,  Laponia itp.) w celu naukowym, aby odkrywać nowe sposoby nauczania w formie Master Class. 

Frederic Deschamps oprócz działalności pedagogicznej rozwija swoją działalność solową. Koncertuje z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych. Bierze udział w wielu nagraniach do telewizji (TF1, Canal+, France 2, itp.). Często jest dyrektorem artystycznym w wielu spektaklach artystycznych, współpracuje ściśle z „National Review”. 

Artysta – wybitny pedagog, szeroko pojęty wirtuoz akordeonu występuje na różnych kontynentach (USA, Afryka). W swojej karierze jeszcze nie odbył turnee po Polsce. Jest uznanym pedagogiem nie tylko w Europie ale i na całym świecie. Jest  nauczycielem  takich gwiazd młodego pokolenia jak: Petar Maric, Grayson Masefield, Julien Gonzalez. Prowadzi lekcje, które nagrywane są kamerą i na żywo transmitowane  poprzez stronę: www.livestream.com/deschampschannel 

 


Opracowanie i tłumaczenie: Przemysław Barycki

Źródło i zdjęcia: www.accordions.com