• Wszystko o akordeonie

  • Wywiady

  • Relacje z koncertów

  • Recenzje płyt

  • Sprzęt

Polski Portal Akordeonowy

akordeon.pl

ALEXANDER DMITRIEV

 

Alexander Dmitriev urodził się 19 września 1951r. w Sankt Petersburgu. Jest uważany za wybitnego artystę i poważanego pedagoga. Zalicza się go do czołówki najlepszych rosyjskich akordeonistów. Aktualnie jest profesorem Konserwatorium w Sankt Petersburgu.Naukę gry na akordeonie rozpoczął w wieku 7 lat, początkowo w Szkole Muzycznej, później na Musorgskim Instytucie Muzycznym. Już w wieku 19 lat A. Dmitriev był laureatem wielu konkursów akordeonowych.W roku 1972 A. Dmitriev zdobył pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie w Klingenthal. Konkurs ten jest zaliczany do najbardziej prestiżowych konkursów rangi międzynarodowej. Po zdobyciu pierwszego miejsca zagraniczne prasy bardzo wysoko oceniły talent Dmitrieva.

 

„Młody artysta, który będzie bez wątpienia jednym z najlepszych radzieckich wirtuozów”

dziennik „Music Accord”, Anglia

 

W roku 1974 ukończył studia w Petersburskim Konserwatorium. Przez ponad 20 lat był solistą w Petersburskiej Filharmonii. Dwadzieścia lat temu napisał książkę, w której pokazał swoje nowe i postępowe myśli technicze. Z jego zasad technicznych korzystali niemalże wszyscy jego uczniowie: V. Fiodorow, S. Chirkov , M. Shagaev, E. Orlova, D. Astashin, A. Kuzniecow, A. Yurov, którzy są laureatami wielu zagranicznych konkursów w ciągu ostatnich lat.

Aleksander Dmitriev od początku swojej kariery zagrał ponad 2000 koncertów. Niektóre jego koncerty są zarejestrowane na filmach. Nagrano łącznie 8 płyt DVD z jego koncertami, oraz 5 płyt CD, w których pokazuje swoje niesamowite umiejętności. Odbył tournee w USA, Kanadzie i wielu innych krajach Europejskich. W 1990 roku Dmitriev koncertował w 25 japońskich miastach. Wiele aranżacji Dmitrieva zostały opublikowane przez Rosyjskich kompozytorów. Przykładem jest jego transkrypcja „Cavatina Figaro”, która została opublikowana w 12 krajach Europejskich. Od 1986 Dmitriev gości w Petersburskim Radio, dla którego dał wiele nagrań. Stale uczestniczy w największych imprezach akordeonowych. Często zasiada jako członek jury w Międzynarodowych konkursach.

Aleksander Dmitriev jest często zapraszany na kursy mistrzowskie w Niemczech, Finlandii, Francji, Danii, Belgii. W Polsce co rok w Lipcu są organizowane przez „Stowarzyszenie Akordeonistów Polskich” międzynarodowe kursy akordeonowe w miejscowości Miętne, podczas których Aleksander Dmitrev często jest wykładowcą. Cieszy się dużą popularnością wśród uczestników kursu.

Od 1986 Dmitriev jest jednym z organizatorów i dyrektorów artystycznych w międzynarodowym festiwalu "Music for Bayan i Accordion", który corocznie, pod koniec października, odbywa się w Petersburgu.Rodzina Dmitrieva również jest bardzo utalentowana - jego syn Vitalij jest bardzo dobrym akordeonistą. Aleksander Dmitriev tworzy z nim świetne duo akordeonowe. W duo wydali nawet płytę DVD. Razem z żoną i synem tworzą trio.

 

Kolekcja pięciu płyt Aleksandra Dmitrieva :

 

  • Stars of Russian Bayan
  • Enigmatic Russian Soul
  • Divertimento
  • Images, Contrasts, Moods
  • Fanfare

 


opracował: Przemysław Barycki            źródło: www.accordions.btinternet.co.uk