• Wszystko o akordeonie

  • Wywiady

  • Relacje z koncertów

  • Recenzje płyt

  • Sprzęt

Polski Portal Akordeonowy

akordeon.pl

Wiaczesław Siemionow

 

 

Urodził się 29 marca 1946 roku w Trubchevske.  Jest jednym z najwybitniejszych kompozytorów  literatury  akordeonowej z którymi ma styczność każdy akordeonista na drodze swojej  kariery.

Początkowe lekcje gry na akordeonie udzielał mu jego tata. Następnym nauczycielem był wybitny pianista, kompozytor jak i pedagog Krahotkina. Studia muzyczne rozpoczął na Instytucie Gnesin Musical. Po studiach prace rozpoczął w dziedzinie pedagoga w Instytucie im. S.Rahamaninova.

Dzieła artysty są bardzo oryginalne, pełne emocji, różnorodnego rytmu, różnych epok, stylów,  od gorących bułgarskich rytmów  aż po zimną muzykę szerokopojętą.  Swoją muzyką zyskał podziw u artystów całego świata zajmujących się  literaturą akordeonową.

Wirtuoz w 1955 roku otrzymał tytuł Artysty Ludowej Rosji.  Artysta koncertował na całym świecie od zimnych szczytów gór aż po gorące lądy krajów afrykańskich.  Od 1995 do 2004 roku Siemionov zagrał ponad 200 koncertów w Rosji i za jej granicami.

Muzyka Siemionova jest wykonywana niemalże obowiązkowo na wszystkich konkursach rang krajowych jak i międzynarodowych.  W 2000 roku wygrał konkurs kompozytorów dedykowany 2000-leciu chrześcijaństwa.

Artysta jest znany ze świetnych metod nauczania. W 2003 roku wydał  nowoczesną szkołe gry na akordeonie.  Jest pełnoprawnym członkiem Międzynarodowej Akademii Informatyzacji jak i Komitetu Muzyka Międzynarodowej Konfederacji Akordeonistyki  (CIA)

W Młodym pokoleniu Siemionov wykształcił wielu wielkich akordeonistów. Jego osiągnięcia w edukacji są unikalne.

Wiaczesław Siemionov stoi na czele jury konkursów międzynarodowych.  Prowadzi kursy mistrzowskie na całym świecie.

 


Opracowanie i tłumaczenie: Przemysław Barycki

Źródło: www.goldaccordion.com, www. semionov-kooger-kerk.blogspot.com