• Wszystko o akordeonie

  • Wywiady

  • Relacje z koncertów

  • Recenzje płyt

  • Sprzęt

Polski Portal Akordeonowy

akordeon.pl

WIESŁAW PRZĄDKA

alt

Wybitny polski akordeonista i bandoneonista. Jest absolwentem akademii muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, gdzie kształcił się pod okiem profesora Henryka Krzemińskiego. Jest jedynym muzykiem w Polsce, który opanował grę na wyjątkowo trudnym bandoneonie diatonicznym (inny dźwięk na zamykanie i otwieranie). Laureat I nagrody Międzynarodowego Konkursu Zespołów Kameralnych w Paryżu. Przez wiele lat związany z Poznańskim Kwintetem Akordeonowym. Wiesław Prządka pokazuje, że akordeon świetnie brzmi w takich stylach jak jazz, swing, latino. Z powodzeniem koncertuje w klubach muzycznych, salach koncertowych czy scenach filharmonii. Ma na swoim koncie występy na estradach całej Europy i Stanach Zjednoczonych. Dokonał szereg nagrań dla radia i telewizji. Zakochany w muzyce francuskiej i argentyńskim tangu, propagator stylu musette i new musette. Wykonuje m. in. własne kompozycje, utwory Richarda Galliano, Astora Piazzolli, Georga Gershwina. Współpracuje z największymi postaciami sceny muzycznej: Hanną Banaszak, Waldemarem Malickim, Zbigniewem Wodeckim, Krzysztofem Jakowiczem, Richardem Galliano, Justyna Szafran, Jose Juniorem Mossalim i in. Do długiej listy należy dodać jeszcze międzynarodowy zespół Distango oraz Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, gdzie występuje w przedstawieniu "Tango Piazzolla". Twórca poznańskiego New Musette Quartet, który doskonale wykonuje standardy muzyki jazzowej, latynoamerykańskiej, new musette oraz własne kompozycje. Oprócz lidera w skład zespołu wchodzą: gitarzysta Edmund Klaus, kontrabasista Zbigniew Wrombel i perkusista Andrzej Mazurek.

Gra również w zespole Hot Swing, którego głównodowodzącym jest skrzypek Wojciech Marcinowski - prekursor stylu Hot Club de France w Polsce. Nazwa stylu pochodzi od francuskiego bandu jazzowego Quintette du Hot Club de France, który był jedną z najwcześniejszych grup jazzowych w Europie, a zarazem najbardziej znaczącą. W skład zespołu wchodziły takie sławy jak Django Reinhardt czy Stephane Grappelli. Hot Swing uczestniczył w festiwalach w Polsce i za granicą, zyskując uznanie wielu fanów. Od 2009 r. zespół tworzą: skrzypek Wojciech Marcinowski, gitarzysta Marek Piątek, akordeonista Wiesław Prządka oraz kontrabasista Grzegorz Piętak.

Akordeonista jest twórcą takich projektów jak: "Tango Anioła", gdzie gra na bandoneonie diatonicznym z towarzyszeniem zespołu Piazzoforte, czy "Od klasyki do jazzu" wspólnie występując z takimi sławami jak Piotr Kałuzny, Zbigniew Wrombel i kwartet smyczkowy Dell' Arte. Biorąc powyższe pod uwagę z całą pewnością możemy uznać Wiesława Prządke za jednego z  najbardziej wszechstronnych i utalentowanych akordeonistów w Polsce.


Opracowanie: Łukasz Mirek

Źródło: www.wieslawprzadka.art.pl