• Wszystko o akordeonie

  • Wywiady

  • Relacje z koncertów

  • Recenzje płyt

  • Sprzęt

Polski Portal Akordeonowy

akordeon.pl

MIKOŁAJ MAJKUSIAK

alt

Urodził się 29 lipca 1983 r. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie kompozycji Stanislawa Moryto oraz w klasie akordeonu profesora Włodzimierza Lecha Puchnowskiego. Tytuł magistra otrzymał w bardzo młodym wieku( 21 lat). Niezwykle utalentowany instrumentalista, kompozytor, aranżer i producent muzyczny. Jego niesamowity talent nie mógł zostac niezauważony. Jest wielokrotnym stypendystą Ministra Kultury i Sztuki w tym prestiżowego Stypendium Ministra RP Młoda Polska. Gra na akordeonie, gitarze elektrycznej i instrumentach klawiszowych. Jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów akordeonowych m. in. w Castelfidardo - 1996 rok, Sanoku - 1998 rok, w tym nagroda specjalna Rydwan Apollina, Klingenthal - 2000 rok. Mało tego jest zwycięzcą konkursów kompozytorskich. Nagrody otrzymał za utwory "Toccata" - Legnica 2001 rok oraz "Paura" - Warszawa 2001 rok. Mikołaj Majkusiak skomponował jeszcze wiele utworów zasługujących na uznanie, oto niektóre z nich: "Concerto in F" na gitarę i orkiestrę smyczkową (2007), "FisConcerto" na 2 akordeony i orkiestrę (2007), dla Harmonium Duo, "Concerto Nevrotico" na kwintet akordeonowy (2005), dla Warszawskiego Kwintetu Akordeonowego, "Emendemus" na chór mieszany (2003), "Concerto Classico" na akordeon i orkiestrę symfoniczną (2001), "Żywioły" na klarnet i akordeon (2001). Pisze utwory na tradycyjne instrumenty oraz na nietypowe składy np. utwór "Road To The Unknown" napisany jest na orkiestrę smyczkową, dja, wokal i skrzypce.

Koncertuje w wielu krajach m.in. w Austrii, Francji, Holandii, Japonii, Litwie, Niemczech, Norwegii, Słowacji, Szwecji, Włoszech, na festiwalach Warszawska Jesień, Audio Art, Laboratorium Muzyki Współczesnej, Festiwal Prawykonań, KFPP w Opolu, w Operze Bałtyckiej, w Filharmoniach - Narodowej, Sudeckiej, Warmińsko-Mazurskiej, Opolskiej, Bałtyckiej, podczas trasy koncertowej po Polsce z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej Jeunesses Musicalles oraz w wielu prestiżowych miejscach w całej Polsce, m.in. Zamek Królewski, Pałac Staszica, Studio Polskiego Radia S1 w Warszawie.

Współpracuje z artystami z różnych kręgów. Zaangażowany jest w wiele projektów. Występuje jako klawiszowiec w zespole wokalistki rozrywkowej Hanii Stach, z Magdą Ptaszyńską, Agnieszką Szczepaniak, wieloma orkiestrami kameralnymi, z Królewską Orkiestrą Symfoniczną przy Pałacu w Wilanowie, lider zespołu rockowego oraz projektu Pulsaciones, którego hasło brzmi: "Muzyka pulsująca filmem". Jest to jedyny zespół w Polsce koncentrujący swój repertuar wokół najbardziej znanych hitów muzyki filmowej.

 

W 2007 ukazała się jego pierwsza płyta, która nosi tytuł " Road to the Unknown". Składa się ona z czterech 3-częściowych koncertów instrumentalnych. Kompozycje różnią sie brzmieniem, stylem, formą. Wszystko to za sprawą muzyków zaproszonych do współpracy przez Mikołaja Majkusiaka, który jest jednocześnie akordeonistą, gitarzystą, dyrygentem, wokalistą, a także producentem płyty. W nagraniu płyty wzięła udział elita polskiej sceny muzycznej m. in. Urszula Dudziak, Jakub Jakowicz, Cezary Konrad, Wojciech Pilichowski, Tomasz Łosowski oraz dj Funky-Filon.

 


Opracowanie: Łukasz Mirek

Źródło: www.majkusiak.com, www.pulsaciones.pl