• Wszystko o akordeonie

  • Wywiady

  • Relacje z koncertów

  • Recenzje płyt

  • Sprzęt

Polski Portal Akordeonowy

akordeon.pl

alt

 

Wszystko zaczęło się w 1996 roku, kiedy Janusz Barański we współpracy z mieszkańcami gminy Kotlin zorganizował „Święto Akordeonu”. Była to okazja do zaprezentowania się uczniów szkół muzycznych z Kalisza, Pleszewa, Poznania, Ostrowa Wlkp., Jarocina, czy Kotlina. Imprezę zakończyła zabawa do białego rana.

W 1997 roku Janusz Barański postanowił zorganizować kolejne spotkanie z muzyką. Wtedy zdecydowano też o kontynuowaniu imprezy każdego roku. „Święto Akordeonu” zostało zastąpione „Festiwalem Solistów i Zespołów Akordeonowych w Kotlinie”.

Od tego czasu nieprzerwanie co roku jesienią w Kotlinie króluje akordeon. Na festiwal przyjeżdżają czołowi akordeoniści. Publiczność miała już okazje usłyszeć na żywo m.in.:

Klaudiusza Barana, Wiesława Prządkę, Poznański Kwintet Akordeonowy, Ars Harmonice, Cezarego Paciorka, Franciszka Prusa, Tomasza Drabinę, Zbigniew Namysłowski Quartet, Zbigniewa Koźlika, Krzysztofa Olczaka, nie zabrakło też Staśka Wielanka, Musette Quartet, Huberta Giziewskiego i Pawła Suleja i innych.

Festiwal w Kotlinie jest też świetną okazją do promocji młodych talentów – niemal co roku jeden z koncertów nosi nazwę „Mój Akordeon” i występują w nim młodzi uczniowie Szkół Muzycznych.

Dlaczego warto przyjechać na festiwal? Bo każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Dla koneserów muzyki organizowane są koncerty muzyków z najwyższej półki, natomiast miłośnicy akordeonu chcący spędzić miłe chwile przy lekkiej muzyce tłumnie przychodzą na „Jesienne Biesiady Akordeonowe”.

Festiwal ma wielu stałych bywalców, a ich liczba z każdym rokiem wzrasta. Przyciąga ich tutaj niesamowita atmosfera, wspaniała muzyka i unosząca się w powietrzu miłość do akordeonu.

 


Autor: Mateusz Doniec

źródło: www.festiwalkotlin.pl