Podajemy informacje o terminach i miejscach dotyczących Sanockich Spotkań Akordeonowych z tym większą przyjemnością iż dołączyliśmy dzięki Panu Dyrektorowi prof. ośw. Andrzejowi Smolikowi do grona patronów medialnych z czego ogromnie się cieszymy i uprzejmie dziękujemy!
Harmonogram prezentacji uczestników
Komisja A – Sala Koncertowa – kategorie:
IV (17 uczestników) – piątek09.30 – 13.30 i 14.30 – 18.00
V a (7 uczestników) – sobota 09.30 – 11.45
V b (14 uczestników) – sobota 12.00 – 13.30 i 14.30 – 18.00
Komisja B – sala kameralna 307 – kategorie:
III (30 uczestników) – piątek 08.30 – 13.30 i 14.00 – 19.00
II (28 uczestników) – sobota 09.00 – 13.30 i 14.30 – 18.00
Komisja C – sala kameralna 39 – kategorie:
I (26 uczestników) – sobota 09.30 – 13.00 i 14.00 – 16.30
VI a (4 uczestników) – sobota 16.45 – 18.00
VI b (8 uczestników) – niedziela 09.00 – 11.30
Sanocki Dom Kultury ul. Mickiewicza 24, Sanok
21.04 czwartek godz 19:00 - Koncert inauguracyjny
Samuele Telari (Włochy) – Natalia Melnikovica (Łotwa)
Samuele Telari jest wybitnym włoskim akordeonistą młodego pokolenia, zwycięzcą wielu festiwali i konkursów: m. in.: „Città di Castelfidardo”, “Premio Zinetti”, “Premio A. Salieri”, “Città Piove di Sacco”, “Premio Civardi”, “Klingenthal Accordeon Wettbewerb”, “Contemporaneamente Fisarmonica”. Akordeonista poza występami na konkursach bardzo często koncertuje w wielu krajach Europy na różnego rodzaju festiwalach: m. in. we Włoszech, Angli, na Łotwie, Ukrainie i w Serbii. Samuele zagra solo kilka wirtuozowskich kompozycji, m.in. Finał Koncertu D-Dur Piotra Czajkowskiego w niezwykłej aranżacji na akordeon solo.
Natalia Melnikovica jest znakomitą Łotewską akordeonistką, absolwentką Akademii Muzycznej w Rydze, również zwyciężczynią wielu prestiżowych konkursów i festiwali. Samuele Telari i Natalia Melnikovica tworzą razem unikalny międzynarodowy duet akordeonowy. Podczas koncertu usłyszymy w jego wykonaniu znane utwory muzyki klasycznej, m. in.: A. Vivaldiego, A. Piazzolli, W. A. Mozarta, A. Schnittkego.
Jascha Lieberman Trio (Polska-Kraków)
Jascha Lieberman Trio zostało założone w 1995 przez Jaschę Liebermana. Na repertuar zespołu składa się: tradycyjna muzyka Żydów aszkenazyjskich, muzyka bałkańska, utwory stylizowane na Folklorze żydowskim oraz kompozycje lidera zespołu Jaschy Liebermana. W oryginalnych aranżacjach muzycy sięgają po elementy klasyki, jazzu i muzyki współczesnej. Artyści mają w swoim dorobku nagrania telewizyjne, radiowe, CD oraz koncerty w niemal całej Europie i Ameryce Północnej. Jascha Lieberman Trio na specjalne zamówienie, wystąpiło między innymi na koncertach dla Romana Polańskiego, Shlomo Mintza, Ronalda Laudera, Filharmoników Londyńskich. Zespół bierze udział w najbardziej prestiżowych europejskich festiwalach muzycznych obok takich sław jak Zubin Mehta, Martha Argerich, Mischa Maisky, Nigel Kennedy. Na zaproszenie Martina Engstroema, dyrektora A&R Deutsche Grammophon, Jascha Lieberman Trio wystąpiło na festiwalu w Verbier (Szwajcaria, 2000). Jedna z wielu recenzji zespołu – Jasha Liberman Trio i muzyków z nim współpracujących: „Czarodziejskie połączenie skrzypiec, akordeonu i kontrabasu”, „Gra czuła i wirtuozowska, dźwięki jakby z innego świata, potrafią zaprezentować historię bez słów, magiczna i tajemnicza podróż, unikatowa wizja dźwięku, finezja”.
22.04 piątek godz. 19:00
Lidia Futorska, Irina Serotiuk (Ukraina) - Koncert Jubileuszowy utworów Władimira Runczaka (Ukraina).
Orkiestra Akordeonowa Wilno (Litwa).
Lidia Futorska - skrzypaczka, laureatka konkursów i festiwali międzynarodowych, występowała na wielu estradach w takich krajach jak: Polski, Słowacji, Austrii, Kanady, Węgier, Azerbejdzanu, Szwecji i Włoch. Wykonają one utwory Włodzimierza Runczaka w ramach Jubileuszu jego twórczej wybitnej działalności artystycznej.
Irina Serotyuk – akordeonistka, laureatka wielu międzynarodowych konkursów, m. in. Citta di Castelfidardo”, Międzynarodowy Konkurs w Klingenthal, Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy w Kijowie, Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy na Łotwie, Mołdawia, Kazachstan, Litwa, Rosja, Serbia. Koncertują na Ukrainie w Polsce, Holandii, Rosji, Bośni i Hercegowinie, Szwecji i Włoszech.
Orkiestra Akordeonowa Consona – znakomity zespół złożony z pedagogów akordeonu z Wilna i całej Litwy, koncertujący z ogromnym powodzeniem w różnych krajach, laureat m. in. Międzynarodowego Konkursu Akordeonowego w Castelfidardo. Prezentował się już w Sanoku i przyjmowany był bardzo gorąco. Gra przede wszystkim muzykę popularną trafiającą do najszerszej publiczności.
23.04 sobota godz. 19:00
Antoni Chmielniak
Maciej Zimka
- wykonanie utworów nagrodzonych w VII Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim na kompozycję akordeonową.
Duet Bartosz Głowacki – akordeon – Robert Luft (Anglia) – gitara wraz z Orkiestrą Kameralną PSM I i II st. im. Wandy Kossakowej w Sanoku pod dyrekcją dr Elżbiety Przystasz.
24.04 niedziela godz. 15:00 – Sala Koncertowa PSM I i II st.
Zbigniew Chojnacki (Polska) – Koncert muzyki elektronicznej
24.04 niedziela godz. 18:00
Wręczenie nagród i wyróżnień
godz. 19:00 Koncert galowy
Koncert Laureatów XIX Międzynarodowych Spotkań Akordeonowych „Sanok 2016”
Prelekcje odbędą się w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. Wandy Kossakowej w Sanoku, ul. Podgórze 25. 24.04 - niedziela godz. 9:00.
Prof. Bogdan Dowlasz - Zagadnienia wykonawcze i język wypowiedzi muzycznej w literaturze akordeonowej na przykładach twórczości własnej.
Prof. Elwira Śliwkiewicz-Cisak - Szkolne zespoły kameralne w świetle zmian w szkolnictwie artystycznym
Prof. Paweł Paluch - Improwizacja akordeonowa w dydaktyce.
Prof. Jerzy Mądrawski - Tradycja czy awangarda we współczesnej literaturze akordeonowej na podstawie wybranych kompozytorów polskich.
Prof. Klaudiusz Baran - „Źródła inspiracji w twórczości akordeonowej Sofii Gubaiduliny”
Milomir Dojcinovic - Informacja na temat konkursu Internet Music Competition Belgrad (Serbia)
Lekcje mistrzowskie z Prof. Radżapem Sajdhudinovem odbędą się w dniu 24.04.2016 r. (niedziela) od godz. 10.00 w sali nr 39.Zapisy mailowo pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w temacie proszę wpisać „Warsztaty z prof. Radżap Sajdhudinove”. Opłata 40 zł od lekcji na miejscu w Biurze Organizacyjnym.
Bezpłatne warsztaty – konsultacje z Panią Prof. Elwirą Śliwkiewicz-Cisak odbędą się 22.04.2016 r. (piątek) od godz. 10.00 w sali nr 39. Warsztaty są adresowane dla zespołów kameralnych. Temat: „Szkolne zespoły kameralne w świetle zmian w szkolnictwie artystycznym”.
Zapisy mailowo pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w temacie proszę wpisać „Warsztaty z prof. Elwirą Śliwkiewicz-Cisak”.
Wystawa będąca nie lada atrakcją dla miłośników historii akordeonów. Zobaczymy na niej instrumenty z prywatnych zbiorów Pana Romana Krysta z Częstochowy. Wystawa będzie dostępna przez cały czas trwania imprezy w sali nr 42 Państwowej Szkoły muzycznej I i II stopnia im. Wandy Kossakowej w Sanoku.
Państwowa Szkoła Muzyczna - link
autor: Maksymilian Pelczarski
źródło: psmsanok.pl